FotbollNyheter

Stadium blir huvudpartner till BP

Stadium förblir huvudpartner till fotbollsföreningen IF Brommapojkarna. Sportkedjan värderar föreningens barn- och ungdomssatsningar samt samhällsengagemang högt.

IF Brommapojkarna (BP) är Europas största förening med elit och breddverksamhet, 4 000 barn/ungdomar som utgör 260 lag. I det nya avtalet kvarstår Stadium som huvudpartner, dessutom blir Stadium sponsor av BPs Knatteskola.

– Tack vare föreningens fantastiska barn- och ungdomsverksamhet, CSR-initiativ och satsningar inom jämställdhet är BP en viktig förening för oss på Stadium att fortsätta stötta. Vårt samarbete går 15 år tillbaka i tiden och tillsammans inspirerar vi årligen tusentals aktiva, säger Daniel Johansson, Sponsorship Manager, Stadium.

– Vi är otroligt stolta och glada att förlänga samarbetet tillsammans med Stadium. Det är ett starkt varumärke och deras stöttning i vårt arbete såväl i fotboll och CSR är jätteviktig med deras erfarenhet och kunskaper, säger BPs affärschef, Stina Jansson.

Avtalen gäller fram till och med år 2025.

Relaterade artiklar

Back to top button
Close